A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Akcent ZOO

 

 

 

 

 

 

 

Historia powstania

 

Białostocki Akcent ZOO zlokalizowany na terenie zabytkowego Parku Zwierzyniec został utworzony w latach 60-tych.


Początkowo, do momentu utworzenia w Białymstoku stałego ogrodu zoologicznego, obiekt miał pełnić funkcję tymczasowego miejsca przechowywania zwierząt. Niestety, „ogród zoologiczny z prawdziwego zdarzenia” nigdy nie powstał, a prowizoryczny wówczas Akcent ZOO funkcjonuje do dzisiaj i po przebudowie i uzyskaniu statutu ogrodu zoologicznego jest jednym z chętniej odwiedzanych przez Białostoczan miejsc.


Ogród pełni bardzo ważną rolę placówki edukacyjno-dydaktycznej dla dzieci i młodzieży. Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny, a część zwierząt z uwagi na kształt obiektu i usytuowanie alejki dla zwiedzających wokół zwierzyńca można oglądać w dowolnym czasie.Kolekcja zwierząt

 

Między innymi ze względu na niewielki obszar zajmowany przez białostockie ZOO podjęto decyzję o wyspecyfikowaniu obiektu i docelowo zorganizowaniu ekspozycji zwierząt żyjących obecnie lub dawniej na Podlasiu.


Większą część Akcentu ZOO zamieszkują zwierzęta parzystokopytne (kuc szetlandzki, konik polski, żubr, sarna, osioł domowy, daniel płowy, daniel biały, jeleń). Jest też kolekcja drapieżników takich jak niedźwiedź brunatny, żbik europejski, wilk.


Znaczną część eksponowanych zwierząt stanowią ptaki: bażant złocisty, kura czubatka, kura domowa, różne gatunki kaczek w tym: czernica, hełmiatka, karolinka, mandarynka, ohar, podgorzałka, kaczka domowa; gęsi: gęgawa, garbonosa, łabędź niemy i czarny, puchacz, puszczyk, myszołów zwyczajny oraz bocian.


W zwierzęcym przedszkolu mieszkają: kozy karłowate, świnki wietnamskie i króliki.Akcent ZOO dziś i wkrótce …

 

Białostocki Akcent ZOO zmienia swoje oblicze. Od 2010 roku trwa modernizacja obiektu, której celem jest poprawa warunków przebywających tu zwierząt, a także poprawa estetyki i ogólnego wizerunku ogrodu. W wyniku dotychczas zrealizowanych prac część wybiegów została całkowicie przebudowana i powiększona, powstały też nowe wiaty, woliery, budynek administracyjno-gospodarczy, wybudowano nową infrastrukturę podziemną i oświetlenie oraz wyremontowano staw. Wnętrze ogrodu udostępniono zwiedzającym poprzez nowo wybudowaną alejkę i kładkę nad stawem biegnącą przez środek obiektu. Dużą popularnością cieszy się nowy wybieg dla niedźwiedzi, który od lipca 2012 roku zamieszkują samica Joli i samiec Grześ, który do Białegostoku trafił z warszawskiego ZOO. Kolejną atrakcję, szczególnie dla milusińskich, stanowi wybieg zwierzęce przedszkole, w którym wdzięcznie eksponują się mniejsze zwierzęta tj. kozy karłowate, świnki wietnamskie i króliki.


Docelowo projekt budowlany ZOO zakłada zlokalizowanie punktu weterynaryjnego, dalszą przebudowę wybiegów i budowę nowych pomieszczeń dla zwierząt, paszarni oraz budynku administracyjnego. Powstaną nowe nasadzenia zieleni i obiekty małej architektury. Planowana jest również realizacja monitoringu oraz montaż urządzeń i instalacji, które pozwolą uczynić ten obiekt przyjaznym osobom niepełnosprawnym, w tym niedowidzącym i niewidomym.
 

Zadanie realizowane jest pod czujnym okiem i bezpośrednim nadzorem służb konserwatorskich i weterynaryjnych.


Akcent ZOO jest udostępniany zwiedzającym nieodpłatnie codziennie w godzinach od 9:00 do 16:00 w miesiącach: październik-marzec oraz od 9:00 do 18:00 w miesiącach: kwiecień – wrzesień.

 

ZAPRASZAMY
 

Słowa kluczowe:Akcent ZOO
Ostatnia modyfikacja: Dawid Gromadzki 25.03.2014, 15:27
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość