A A A Przełącz na wysoki kontrast
Henryk Rogoziński

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za twórczą kontynuację szlachetnej techniki fotograficznej oraz artystyczne utrwalanie dzidzictwa przeszłości

 

Henryk Rogoziński

 

Urodził się przed wojną, ma nie tylko legitymację Związku Polskich Artystów Fotografików, ale jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców i to z legitymacją z numerem 0004. Mówi, że uprawia "techniki interpretacyjne bromu czarno-białe i barwne oraz techniki chromianowe"... Wśród tekstów krytycznych poświęconych artyscie mozna znależć i takie zdanie: "Fotografik wzorem średniowiecznych alchemików zamyka się w pracowni, gdzie pochylony nad wyjściowym negatywem tworzy swój własny niepowtarzalny pejzaż..."

 

Równocześnie nie ma drugiego takiego instruktora fotografii, oczywiście kategorii "S", który byłby równie oblegany przez młódź, a nawet dzieci, pragnące uczyc się sztuki fotografowania właśnie u Rogozińskiego. Fotografik przyciąga towarzyszącą mu aurą wtajemniczenia, ale jest w tym tyleż magii, co rzetelnej wiedzy. Jeśli te proporcje sa dobrze wyważone, a w przypadku Rogozińskiego wszystko wskazuje na to, że tak, to jest to twórca w postaci możliwie najpełniejszej.

 

Nic zatem dziwnego, że technika popularnie zwana "gumą", ta najszlachetniejsza ze szlachetnych, a jednoczesnie trudna i kapryśna, dzięki licznym wystawom fotografii Rogozińskiego i może jeszcze kilkunastu podobnych mu "alchemików" w kraju, ciągle pozostaje sztuką żywą.

 

Henryk Rogoziński zmarł po ciężkiej chorobie w czerwcu 2004 roku.

 

Tekst: Andrzej Koziara

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:43
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
Laureaci

w kategorii artystycznej:


2013

Jerzy Lengiewicz

Robert Jan Panek

2012

Monika Szewczyk

Fundacja Teatru Malabar Hotel

2011

Bożenna Sawicka

Barbara Muszyńska – Piecka

2010

Edward Kulikowski

Zespół Klezmafour

2009

Grzegorz Puchalski

Izabela Tarasewicz

2008
Krzysztof Dzierma
Teatr K3
2007
Marcin Nałęcz Niesiołowski
2006
Ryszard Doliński
2005
Antonina Sokołowska
2004
Jerzy Maksymiuk
2003
Andrzej Dworakowski
2002
Zespół „Kasa Chorych”
2001
Ryszard Kuzyszyn
2000
Wiesław Jurkowski
1999
Leon Tarasewicz
1998
Wiktor Wołkow
1997
Białostocki Teatr Lalek
1996
Małgorzata Niedzielko
Zespół spektaklu Parady BTL
1995
Piotr Sawicki
1994
Henryk Rogoziński
1993
Towarzystwo Wierszalin Teatr
Mirosław Jacek Błaszczyk


w kategorii organizatorskiej:


2013

Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK

2012

Stowarzyszenie „Fabryka Bestsellerów”

2011

Jędrzej Dondziło

2010

Wojciech Kowalczuk

2009

Fundacja Audiodeskrypcja

2008
Karolina Maria Garbacik 
2007
Stowarzyszenie Promocji Artystycznej
2006
Dorota Sokołowska i Wiesław Szymański
2005
Białostocki Ośrodek Kultury
2004
nie wskazano kandydata
2003
Stowarzyszenie na Rzecz Twórców Niepełnosprawnych „Nike”
2002
Halina Elżbieta Dębkowska
2001
Magdalena Godlewska- Siwerska
2000
nie wskazano kandydata
1999
Violetta Bielecka
Izabella Półtorak i Piotr Damulewicz
1998
Galeria Arsenał
1997
Jan Leończuk
1996
Bogdan Dudko
1995
Stanisława Krasowska
1994
Galeria Akcent
1993
Michał Strokowski


w kategorii ochrony dziedzictwa:


2013

Grzegorz Dąbrowski

2012

Adam Czesław Dobroński

2011

Joanna Tomalska

2010

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

2009

nie wskazano kandydata

2008
Ks. Prałat Antoni Lićwinko
2007
nie wskazano kandydata