Profil gospodarczy miasta

Wiodącymi branżami w gospodarce Białegostoku są obecnie m. in.: przemysł spożywczy, przemysł elektromaszynowy, przemysł tekstylny, drzewny i materiałów budowlanych. Coraz większą rolę odgrywa także dynamicznie rozwijający się przemysł wysokich technologii obejmujący produkcję specjalistycznego sprzętu medycznego, elektronikę, informatykę i automatykę sterowaną.

Według danych rejestru REGON, na koniec 2013 r. w Białymstoku zarejestrowanych było 33 085 podmiotów gospodarki narodowej (bez osób prowadzących gospodarstwa indywidualne w rolnictwie), z czego 32 533 to podmioty sektora prywatnego. Według stanu na dzień 31 grudnia 2013 r. w Mieście zarejestrowanych było 2 988 spółek handlowych, w tym 362 z udziałem kapitału zagranicznego, z czego 197 stanowiły spółki o jednorodnym rodzaju kapitału.

W Białymstoku kapitał zagraniczny reprezentują m.in. następujące firmy: Central European Distribution Corporation - CEDC International Sp. z o.o. Oddział Polmos Białystok, Standard Motor Products Inc - SMP Poland Sp. z o.o., ALTRAD – Altrad Poland S.A., Nordstjernan – Rosti Polska Sp. z o.o., NIBE AB - Nibe Biawar Sp. z o.o., Mecom Press AS – Media Regionalne Sp. z o.o., SABMiller Group - Zakład produkcyjny: Kompania Piwowarska S.A. Browar Białystok, ESSMeditec AB – BiaMediTek Sp. z o.o., BOOG B.V. - BIANOR I Sp. z o.o., NSG Group – Pilkington Automative Poland Sp. z o.o. Oddział „Metal” w Białymstoku.

Białostocki Park Naukowo - Technologiczny

Wartość projektu: 167 240 561,93 PLN

Laboratoria:

• Laboratorium Badania Kompatybilności Elektromagnetycznej,
  • Laboratorium Obrazowania
  • Medycznego,
  • Laboratorium Analizy Fizykochemicznej Materiałów i Wyrobów,
  • Laboratorium Grafiki Komputerowej i Sztuki Interaktywnej.

Podstrefa Białystok Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Obejmuje tereny o powierzchni około 30 ha. W Podstrefie Białystok zainwestowali dotychczas przedsiębiorcy
z następujących branż:

• produkcja nowoczesnych wodnych i grzewczych systemów instalacyjnych,
  • produkcja elektrycznych podgrzewaczy do wody, pomp ciepła, kolektorów słonecznych,
  • produkcja obudów z tworzyw sztucznych do narządzi elektrycznych i sprzętu gospodarstwa domowego,
  • branża maszynowa,
  • branża poligraficzna.

Białystok – zachęty inwestycyjne:

• Duże zaplecze naukowo-dydaktyczne
  • Wykwalifikowana kadra