Charakterystyka miasta

Białystok, liczący ok. 300 tysięcy mieszkańców, jest największym miastem północno-wschodniej Polski i stolicą województwa podlaskiego. Miasto pełni funkcję administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum regionu Podlasia.

Białystok to ponadregionalny ośrodek akademicki i naukowy. Obecnie w Białymstoku funkcjonuje 18 wyższych uczelni, na których studiuje ponad 40 tys. studentów. Najstarszą uczelnią wyższą Białegostoku jest Uniwersytet Medyczny. Politechnika Białostocka jest największą uczelnią techniczną w północno-wschodniej Polsce, a Uniwersytet w Białymstoku – największą uczelnią ekonomiczną. Ich wyniki potwierdzają najwyższe standardy nauczania, stanowiąc o ich prestiżu i renomie.

BIAŁYSTOK TO NOWA PRZESTRZEŃ TECHNOLOGII, NAUKI I TALENTU

Szansą na wzmocnienie współpracy pomiędzy nauką a biznesem oraz na rozwój przedsiębiorczości akademickiej jest Białostocki Park Naukowo – Technologiczny (BPN-T). Realizacja projektu zostanie wkrótce zakończona, podczas gdy, mając na uwadze potrzeby przedsiębiorców, koncepcje projektów badawczo – rozwojowych, przy udziale pracowników uczelni, z wykorzystaniem sprzętu laboratoryjnego Parku, powstawały już od dawna. W strategii rozwoju BPN-T znalazły się branże takie jak informatyka i medycyna, w których przedsiębiorcy mogą liczyć na szczególne wsparcie. Miarą rosnącej innowacyjności naszego Miasta są sukcesy białostockich firm, które coraz aktywniej współpracują z uczelniami.

WSPIERANIE PRZEDSIEBIORCÓW, POSZUKIWANIE INWESTORÓW STRATEGICZNYCH NA RZECZ TWORZENIA MIEJSC PRACY W MIEŚCIE TO JEDEN ZE STRATEGICZNYCH CELÓW ROZWOJU PRZYJĘTYCH PRZEZ MIASTO

W ramach realizowanych przez Miasto inwestycji, podejmowane są działania zmierzające do poprawy układu komunikacyjnego Białegostoku, a przez to zwiększenia dostępności do terenów inwestycyjnych. Oferta funkcjonującej Podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to tereny inwestycyjne uzbrojone w infrastrukturę techniczną i nowy układ komunikacyjny. Inwestując zarówno w Podstrefie jak i na terenach BPN-T inwestor może liczyć na korzystne warunki użytkowania, w tym na ulgi i zwolnienia podatkowe. Aktualnie Miasto przygotowuje do zbycia teren o powierzchni 32 ha, położony w sąsiedztwie terenów Podstrefy oraz BPN-T.

Białystok wpisał się na stałe do grona liderów pod względem liczby realizowanych projektów, współfinansowanych ze środków unijnych. Najwyraźniej aktywność tą można dostrzec w rozwoju infrastruktury drogowej, zarówno o znaczeniu lokalnym, jak i tranzytowym. Przez Miasto planowany jest przebieg trasy kolejowej Rail Baltica, stanowiącej element transeuropejskiego korytarza transportowego, łączącego Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki, oraz drogowego szlaku Via Carpatia, pokrywającego się na Podlasiu częściowo z drogami S-19 i S-8, łączącego kraje Europy Południowej ze Skandynawią.

Białystok to miasto, które dynamicznie się rozwija. Potwierdzeniem tego są wysokie pozycje w rozlicznych konkursach i rankingach, m.in.:

• 6 miejsce w rankingu Gmina na 5!, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 2012,
  • laureat konkursu „Teraz Polska” w kategorii gmina miejska w 2013 r.,
  • 6 miejsce w Polsce pod względem wykorzystania funduszy unijnych w kategorii miast na prawach powiatu - według rankingu „Rzeczpospolitej”, 2013,
  • 4 miejsce wśród miast wojewódzkich inwestujących w infrastrukturę techniczną – według rankingu dwutygodnika „Wspólnota – pismo samorządu terytorialnego”, 2013,
  • 5 miejsce Prezydenta Miasta Białegostoku - według Rankingu prezydentów miast tygodnika „Newsweek Polska”, 2013,
  • 3 miejsce w rankingu Miast Przyjaznych Kierowcom - według tygodnika „Motor”, 2014,
  • 1 miejsce wśród polskich miast i 19 miejsce na 79 miast europejskich, w których żyje się najlepiej - według rankingu „The Guardian”, 2014,
  • laureat konkursu „Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2014” – nagrodzone 2 projekty: Przebudowa Rynku Kościuszki, Przygotowanie terenów dla Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Słowa kluczowe:charakterystykamiasto