Stolica tańca

"Polska stolica tańca", "Polski Broadway" - od kilku lat Białystok skutecznie pracuje na te tytuły. Ośmioro finalistów popularnego programu YOU CAN DANCE i dwóch tancerzy prezentujących się w programie MAM TALENT sprawiło, że na Białystok zwróciły się oczy wszystkich miłośników nowoczesnego tańca.

W naszym mieście odbywają się regularnie prestiżowe festiwale i konkursy taneczne - Festiwal Kalejdoskop, Hip Hop Groove Festival, Międzynarodowy Festiwal Tańca Złote Pantofelki i Over The Top co roku przyciągają do miasta światową elitę tańca.

Miasto włącza sie w promocję tej aktywności. Imprezom nieodmiennie towarzyszy charakterystyczne logo Wschodzącego Białegostoku.

W 2010 roku Miasto Białystok stało się mecenasem sztuki - sfinansowało spektakl "Metropolish" - widowiskowe telesocjostory w reżyserii Jarosława Stańka, z udziałem kilkudziesięciu (nie tylko białostockich) tancerzy.

Największym marzeniem całej ludzkości, bez względu na rasę i pochodzenie powinno być ocalenie podstawowych wartości współczesnego świata, takich jak równość, wolność i pokój.”
Fragment spektaklu „Metropolish”
.

Opowiedziana tańcem i muzyką historia ludzi, którzy przebudzili się na obcej ziemi - po zagładzie starego świata. Zagubieni, samotni, przerażeni, starają się przystosować do nowego otoczenia. Każdy znajduje dla siebie jakąś rolę w nowym społeczeństwie. Szybko tworzy się nowa hierarchia. Z bezkształtnej masy poddanych wyłania się jeden bohater, który chce podjąć walkę z systemem. Niestety, nawet nie podejrzewa, że jest tylko częścią tej gry, w której zawsze wygrywają ci, którzy ją wymyślili...

Słowa kluczowe:taniec