A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Ruch dobrze zarządzany – System Zarządzania Ruchem zaczyna pracę
Data umieszczenia 29.05.2015 08:50

System Zarządzania Ruchem zaczyna pracę, której efektem ma być usprawnienie poruszania się po mieście


Sterowanie sygnalizacją świetlną na 120 skrzyżowaniach, pierwszeństwo przejazdu dla autobusów komunikacji miejskiej, tablice informujące o utrudnieniach w ruchu, objazdach, wypadkach – to elementy nowego systemu. Dzięki niemu kierowcy samochodów i pasażerowie komunikacji publicznej sprawniej będą poruszać się po mieście. System ma nieustannie analizować natężenie ruchu i na bieżąco dostosowywać funkcjonowanie sygnalizacji świetlnej. W konsekwencji dzięki możliwości szybszej reakcji na utrudnienia skróci się czas przejazdu zarówno dla pasażerów komunikacji miejskiej, jak i dla pozostałych kierowców. Informacje z systemu są publicznie dostępne na stronie internetowej http://szr.bialystok.pl/. Dzięki temu mieszkańcy i odwiedzający Białystok mogą na bieżąco sprawdzić sytuację drogową, natężenie ruchu i odpowiednio zaplanować podróż.

 

Systemem objęte jest całe miasto, na obszarze działania systemu są rozmieszczone liczne detektory pojazdów i kamery automatycznego rozpoznawania tablic. Mają one mierzyć natężenie ruchu samochodowego i czas przejazdu. System zbiera te informacje, określa prognozy ruchu i w oparciu o nie oraz dane historyczne na bieżąco optymalizuje zarządzanie sygnalizacją świetlną. Rozwiązanie zakłada priorytet dla transportu publicznego. Autobusy otrzymują pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach objętych działaniem systemu. Na skrzyżowaniach zainstalowanych zostało ponad 120 kamer monitoringu CCTV, dzięki którym operator systemu może na bieżąco obserwować sytuację drogową, a także w razie potrzeby analizować wydarzenia na podstawie archiwizowanych obrazów video. W ramach projektu powstało także Centrum Zarządzania Ruchem przy ul. Składowej, które integruje całą bazę danych i umożliwia zdalną obsługę systemu.

  

Wykonawcą Systemu jest firma Siemens, która realizowała podobne projekty m.in. w Krakowie, Warszawie, Atenach, Budapeszcie, Berlinie, Kopenhadze, Rzymie i Wiedniu. Obecnie trwają też prace w Poznaniu i Rzeszowie.


Budowa systemu zarządzania ruchem jest jednym z elementów III etapu projektu Poprawa jakości funkcjonowania systemu transportu publicznego miasta Białegostoku, który jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. III etap to także przebudowa i rozbudowa ulic J.H. Dąbrowskiego, Al. J. Piłsudskiego, H. Sienkiewicza (na odcinku od ul. Ogrodowej do ul. I. Białówny), powstanie centrum przesiadkowego przy ul. H. Sienkiewicza a także zakup 70 nowoczesnych autobusów. Łączna wartość projektu wynosi ok. 195 mln zł, z czego dofinansowane z UE sięga 138 mln zł.

 

 

 

Ostatnia modyfikacja: Kamila Busłowska 29.05.2015, 09:14
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
Związane tematycznie
Najnowsze na Portalu
Słowa kluczowe