A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Nowe tereny rekreacyjne w Białymstoku
Data umieszczenia 15.01.2015 11:15

Ścieżki pieszo-rowerowe w Lesie Zwierzynieckim, odbudowa Stawów przy ul. Marczukowskiej, nowy plac zabawa, kącik fitness na Jaroszówce i odbudowa pomnika Konstytucji 3 Maja to projekty, które mają być realizowane w 2015 r.


Budowa i przebudowa ścieżek pieszych i rowerowych w Lesie Zwierzynieckim ma zapewnić łatwą komunikację między uczelniami (Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku, Uniwersytetem Medycznym). Ma także służyć lepszemu udostępnieniu tego terenu mieszkańcom miasta. Aby osiągnąć te cele odtworzony zostanie historyczny układ alejek rekreacyjnych zapewniający płynne przejście z Parku Planty i Konstytucji 3-go Maja do lasów podmiejskich.


Dzięki sieci uporządkowanych ścieżek mieszkańcy lepiej będą mogli poznać walory przyrodnicze tego terenu a teren będzie zachęcał do częstszego ruchu na świeżym powietrzu. Pojawi się oświetlenie, wzdłuż ścieżek będą ustawione ławki dla spacerowiczów, a przy skrzyżowaniach drogowskazy. Pojawią się również stojaki na rowery.


Obecnie trwa realizacja dokumentacji projektowej. Zawarta umowa na powyższe zadanie opiewa na kwotę 108 855 zł, które ma być zrealizowana do końca marca 2015 roku. Wykonawca przekazał już ogólną koncepcję projektu ścieżek. Koncepcja została przyjęta pod koniec grudnia 2014 roku i na jej podstawie jest realizowany projekt budowlany wraz z niezbędnymi uzgodnieniami, decyzjami i pozwoleniami. Przed nami jeszcze trzy etapy Inwestycji:

  • W pierwszym wybudowane zostaną najważniejsze z punktu widzenia łatwiejszej komunikacji między uczelniami (Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny), ścieżki. Zakończenie tej części inwestycji jest zaplanowane na koniec bieżącego roku.
  • W kolejnych etapach (II i III) zostaną wykonane ścieżki w rezerwacie przyrody. Aby jak najmniej ingerować w środowisko naturalne rezerwatu oraz z uwagi na jego wilgotne siedlisko, niektóre ze ścieżek będą wykonane z drewna (kładka drewniana na palach).

 

Odbudowa stawów przy ul. Marczukowskiej. W ramach tego projektu dna zbiorników zostaną oczyszczone, zostanie wykonane odmulenie i pogłębienie z kształtowaniem powierzchni dna. Odbudowana zostanie grobla oddzielająca stawy. Pojawia się urządzenia hydrotechniczne o funkcji przepustu z możliwością piętrzenia wody i regulacją poziomu lustra wody. 
 

Dodatkowe udogodnienia dla mieszkańców to: budowa parkingów dla rowerów i samochodów, budowa tematycznej ścieżki edukacyjnej, wieży obserwacyjnej (ornitologicznej) oraz kładek na terenach podmokłych. Wyznaczone zostaną także miejsca do wypoczynku – ławki, wiata drewniana, miejsce na ognisko, kosze na odpady, oświetlenie, inne niezbędne elementy. Pojawią się także dwie wyspy lęgowe, pokryte typową roślinnością okrywową, z przeznaczeniem dla ptactwa wodnego. Wyznaczony zostanie obszar chroniony (niedostępny dla mieszkańców). Ze zbiorników będą mogli korzystać wędkarze, będą wyznaczone miejsca do wędkowania z brzegu.


Obecnie opracowywana jest dokumentacja techniczna. Termin realizacji – do końca marca 2015 roku (w tym uzyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń). Koszt – ok. 94 tys. zł. Kolejne działania to przygotowanie i ogłoszenie przetargu na realizację prac budowlanych (do połowy maja), rozstrzygnięcie przetargu (do końca sierpnia), rozpoczęcie inwestycji (od października), zakończenie pierwszego etapu inwestycji do końca maja 2016 roku. W projekcie budżetu są zabezpieczone środki na ten cel w wysokości 660 tys. zł.


Plac zabaw i kącik fitness na osiedlu Jaroszówka/Wyżyny to projekt, którego źródłem jest budżet partycypacyjny 2014 r. (głosowanie w 2013 r.) Podobny projekt był poddany pod głosowanie, ale nie zdobył wystarczającej liczby głosów. W pierwszej edycji projekty nie były dzielone na duże i osiedlowe, a ten jest projektem osiedlowym. Widząc potrzebę na tym terenie podjęta została decyzja o realizacji tego pomysłu.


Powstał już projekt koncepcyjny przedsięwzięcia. Obecnie powstaje projekt budowlany urządzenia placu zabaw, boiska wielofunkcyjnego oraz kącika fitness na osiedlu Jaroszówka/Wyżyny. Zakładamy, że w 2015 roku wykonamy tyle na ile pozwolą nam środki w budżecie (w projekcie zarezerwowano na ten cel kwotę 483,7 tys. zł). W pierwszej kolejności wybudowane zostanie ogrodzenie terenu i boisko sportowe lub plac zabaw dla dzieci. Na rok 2016 wstępnie zarezerwowana jest kwota 950 tys. zł. O kolejne środki na realizację następnych etapów mieszkańcy będą występować w ramach budżetu partycypacyjnego.


Budowa pomnika Konstytucji 3 maja. W listopadzie 2014 r. zawarta została umowa na wykonanie przedsięwzięcia pn. Rewaloryzacja otoczenia Pomnika Konstytucji 3 Maja w Białymstoku o wartości 650 tys. zł. W grudniu 2014 r. zakończony został i odebrany przez zamawiającego I Etap prac. Prace budowlane, montaż elementów małej architektury i oświetlenia oraz nasadzenia drzew będą zrealizowane w ramach II etapu do połowy kwietnia 2015 roku. Roboty rozpoczną się tak wcześnie, jak tylko będzie to możliwe ze względu na warunki pogodowe.

pdf150114 Nowe Inwestycje - tereny rekreacyjne w Białymstoku .pdfpdf, 2971 KB
Ostatnia modyfikacja: Kamila Busłowska 15.01.2015, 10:47
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
Związane tematycznie
Najnowsze na Portalu
Słowa kluczowe