A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Miliony na nowoczesną sortownię odpadów w Białymstoku
Data umieszczenia 10.10.2014 15:35

W piątek (10 października) Zarząd Spółki LECH podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 35 milionowe dofinansowanie przebudowy instalacji związanej z odzyskiem odpadów w Hryniewiczach k. Białegostoku. W ramach realizacji dofinansowanej inwestycji powstanie najnowocześniejsza zautomatyzowana sortownia odpadów komunalnych w Polsce. Szacowany łączny koszt inwestycji to ponad 80 milionów złotych


Zadanie budowy systemu gospodarki odpadami komunalnymi oraz nadzór nad jego funkcjonowaniem powierzone zostało Spółce LECH. Działania realizowane przez Miasto i Spółkę prowadzą do zapewnienia jak najwyższego poziomu usług świadczonych na rzecz mieszkańców przy jednoczesnym dążeniu do osiągnięcia wymaganych poziomów odzysku surowców oraz ograniczenia ilości składowanych odpadów komunalnych.
Obecna instalacja sortownicza działająca w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach jest przestarzała i nie daje możliwości pełnego wysortowania surowców ze strumienia odpadów.


Aby gospodarka odpadami funkcjonowała sprawnie, konieczne jest podejście systemowe. Działania podejmowane w naszym mieście, prowadzą do stworzenia modelowego systemu gospodarowania odpadami. Jednocześnie realizowane są kluczowe inwestycje mające znaczenie dla gospodarki odpadami w Białymstoku jak również aglomeracji białostockiej. Prowadzone są inwestycje związane z rekultywacją nieczynnych składowisk oraz budową nowych pól składowych. Trwa budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych, w którym w procesie spalania odpady nie nadające się do odzyskania zostaną unieszkodliwione oraz zostanie zmniejszona ich objętość.


Umowa na dofinansowanie pozwala na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego, którego efektem będzie uzupełnienie i domknięcie systemu poprzez wybudowanie nowoczesnej, zautomatyzowanej sortowni pozwalającej na odzyskanie większości surowców znajdujących się w odpadach wyrzucanych przez mieszkańców. Przewidywany termin zakończenia projektu (przekazanie do użytkowania) to 31.12.2015 r.

_DSC0107_DSC0113
Ostatnia modyfikacja: Kamila Busłowska 10.10.2014, 15:53
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
Związane tematycznie
Najnowsze na Portalu
Słowa kluczowe