Stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku
Data umieszczenia 23.12.2013 10:48

Osiemnastu artystów z Białegostoku otrzyma finansowe wsparcie na swoją działalność. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przyznał 6 stypendiów dla twórców profesjonalnych, 8 rocznych i 4 półroczne stypendia– dla młodych twórców. Łączna kwota wsparcia artystów to 173 tysiące złotych.

Stypendia dla twórców profesjonalnych:

Imię i nazwisko

Wysokość stypendium

Dorota Hermanowicz

Projekt pn. Jazzowanki dla dzieci

9 000 zł

Program stypendium obejmuje przygotowanie materiału, nagranie i wydanie płyty z 12 piosenkami dziecięcymi, w tym wykonywanymi kiedyś przez Łucję Prus.

Karolina Maria Garbacik

Dziedzina: taniec

Projekt pn. Wszyscy jesteśmy supermanami

12 000 zł

Stypendium obejmuje stworzenie spektaklu tanecznego, który demaskuje wykreowany w mediach wizerunek super gwiazdy.

Dymitr Grozdew

Projekt pn. Sofia – Warszawa – Białystok. Tożsamość Twórcza

14 000 zł

Stypendium umożliwi realizację wystawy i katalogu podsumowujących dotychczasową 40-letnią twórczość artysty.

Rafał Olszewski

Projekt pn. Migdały i rodzynki. Wieczór przy szabasowych świecach

10 000 zł

Program stypendium obejmuje realizację sztuki kabaretowej, opartej m.in. na tekstach A. Słonimskiego, J. Tuwima oraz historiach białostoczan, dotyczącego żydowskiego dziedzictwa Białegostoku.

5.

Bernarda Bielenia

Dziedzina: teatr

Projekt pn. „Bajka recepta na dobry sen”- słuchowisko muzyczne dla dzieci i dorosłych

13 000 zł

Celem projektu jest realizacja słuchowiska muzycznego, promującego wartości rodzinne.

6.

Katarzyna Zabłocka

Dziedzina: upowszechnianie kultury

Projekt pn. „Cuda, wianki” – wystawa i warsztaty

6 000 zł

Stypendium umożliwi realizację wystawy i warsztatów, których motywem przewodnim będą kwiaty, rośliny i szeroko rozumiana florystyka.

Stypendia artystyczne dla młodych twórców zajmujących się działalnością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami w 2014 r. :

STYPENDIA ROCZNE

Imię i nazwisko

Proponowana wysokość stypendium

Bartosz Tryzna

Dziedzina: film

Projekt pn. film z cyklu „Opowiedz mi Podlasie” pt. „Kartonowo”

8 000 zł

Stypendium obejmuje realizację filmu krótkometrażowego skierowanego do mło-dego widza w ramach cyklu „Opowiedz mi Podlasie”. Cykl w nowatorski i przystępny sposób porusza istotne problemy społeczne i historyczne Białegostoku i regionu.

Martyna Faustyna Zaniewska

Dziedzina: muzyka

Projekt pn. Nagranie materiału, wydanie pierwszego solowego albumu fonograficznego oraz zorganizowanie koncertu promocyjnego Martyny Faustyny Zaniewskiej

10 000 zł

Stypendium obejmuje nagranie oraz wydanie solowej płyty stypendysty z autorskimi utworami z pogranicza jazzu, bluesa, soulu oraz popu.

Jan Godlewski

Dziedzina: sztuki wizualne

Projekt pn. „W rzeczy samej”

9 000 zł

Celem projektu jest: zaprojektowanie i wykonanie kompletu mebli z drewna lite-go, inspirowanego podlaską tożsamością regionalną.

Hanna Maria Zajączkiewicz

Dziedzina: muzyka, upowszechnianie kultury

Projekt pn. „Liryka wokalna polskich kompozytorów współczesnych”

8 000 zł

Stypendium obejmuje nagranie i wydanie płyty z polską współczesną liryką wokalną.

5.

Paweł Matyszewski

Dziedzina: sztuki wizualne

Projekt pn. „Krótki żywot rzeczy pięknych”

8 000 zł

Stypendium obejmuje realizację kilku abstrakcyjnych rysunków wykonanych z cebulowych roślin wiosennych w przestrzeni miejskiej Białegostoku.

6.

Martyna Anna Štěpán-Dworakowska

Dziedzina: sztuki wizualne

Projekt pn. „Laboratorium zabawy”

11 000 zł

Program stypendium obejmuje zrealizo-wanie interaktywnej wystawy, której odbiorcami będą dzieci. Stypendystce zależy na stworzeniu przestrzeni, w której dzieci mogłyby rozwijać swoją wyobraź-nię przy pomocy obiektów, które ją pobudzają. Wystawa składać się będzie z kilku obiektów wykonanych z różnych tworzyw m.in drewna, pleksi, luster, rur hydraulicznych, tkanin, przy wykorzystaniu piasku, wody oraz gry świateł.

7.

Marcin Lićwinko

Dziedzina: muzyka

Projekt pn. „Koncert podlaski”

8 000 zł

Stypendium obejmuje przygotowanie i realizację koncertu pieśni tradycyjnej w nowoczesnej scenicznej formie, którego ważnym elementem będzie projekcja obrazu filmowego.

8.

Przemysław Ostaszewski

Dziedzina: sztuki wizualne

Projekt pn. „Waves (Fale)”

12 000 zł

Stypendium obejmuje zaprojektowanie i wykonanie interaktywnych instalacji prze-strzennych, osadzonych w kontekstach na-tury i miasta. Projekt zwieńczy wystawa.

STYPENDIA PÓŁROCZNE

Imię i nazwisko

Proponowana wysokość stypendium

Joanna Zubrycka

Dziedzina: sztuki wizualne, muzyka

Projekt pn. „Kosmiczny Białystok”

10 000 zł

Stypendium obejmuje stworzenie teledysku i piosenki „Cosmic Mother” opartej na ludowej pieśni „Matulu moja”. Teledysk powstanie unikatową metodą astrofotografii.

Justyna Rożko

Dziedzina: teatr

Projekt pn. „Kazanecki – bis”

9 000 zł

Stypendium obejmuje realizację spektaklu muzyczno–plastycznego Kazanecki-bis. Będzie to projekt, w którym literacki głos Wiesława Kazaneckiego zostanie poddany muzycznej obróbce inspirowanej muzycz-nym głosem Waldemara Kazaneckiego, a utrwalony w formie teatralnej.

Paulina Horba

Dziedzina: sztuki wizualne

Projekt pn. „Białystok ceramiczny”

10 000 zł

Stypendium obejmuje stworzenie kolekcji kafelek ceramicznych tematycznie odnoszących się do Białegostoku, jego historii i kultury. Zwieńczeniem projektu będzie wystawa.

Jędrzej Dondziło

Dziedzina: muzyka

Projekt pn. „Technosoul Mixtape”

7 000 zł

Stypendium obejmuje stworzenie tzw. „Mixtape”, czyli zarejestrowanego występu DJskiego i wydanie go w formie CD i elektronicznej (stream, youtube).

Ostatnia modyfikacja: Dawid Gromadzki 23.12.2013, 13:17