Przebudowa Trasy Generalskiej – UE dofinansuje ostatni etap
Data umieszczenia 17.10.2012 13:39

Modernizacja ul. gen. F. Kleeberga zakończy gruntowną przebudowę całej białostockiej „obwodówki”. Umowa w sprawie dofinansowania tej inwestycji została podpisana 17 października

Już za niespełna dwa lata zakończą się ostatnie prace, związane z gruntowną przebudową Trasy Generalskiej. To jeden z kluczowych dla Białegostoku ciągów komunikacyjnych, stanowiący jednocześnie część drogi krajowej nr 8.

Północna obwodnica łączy zachodnią część miasta z północno-wschodnimi jego osiedlami. Pozwala też dotrzeć na Dziesięciny czy Białostoczek bez konieczności przejeżdżania przez centrum. W ramach tej inwestycji przebudowana została już ul. gen. S. Maczka, obecnie trwa modernizacja ul. gen. W. Andersa, a co szczególnie istotne – budowa nowego odcinka, od skrzyżowania z ul. Wasilkowską aż do ul. Baranowickiej. Po oddaniu tego odcinka (o długości prawie 1,6 km) cały ruch tranzytowy wjeżdżający do Białegostoku od strony Warszawy kierować się będzie w stronę przejścia granicznego w Bobrownikach.

Przebudowa ul. Kleeberga - ostatniego odcinka obwodnicy - ruszy w przyszłym roku. Powstanie tam nowa jezdnia, zaś istniejąca obecnie zostanie gruntownie zmodernizowana. Jak w przypadku każdej niemal realizowanej obecnie inwestycji, obok ulicy znajdzie się ścieżka rowerowa. Powstaną też dwa estakady- nad skrzyżowaniem ul. Narodowych Sił Zbrojnych i Szosy Ełckiej oraz ul. Przędzalnianej i ul. Kołłątaja. Prace zakończą się w 2014 roku.

Umowa w sprawie dofinansowania tej inwestycji podpisana została w środę 17 października podczas odbywającej się w Białymstoku konferencji „Prawdziwa Europa Regionów a rozwój Polski Wschodniej”. Przebudowa ul. Kleeberga kosztować będzie niemal 94 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniesie ponad 64 mln złotych. Jest to 68 proc. wartości projektu.

kleeberga-1kleeberga-3kleeberga-10kleeberga-12kleeberga-20kleeberga-24kleeberga-26kleeberga-36EU regio-29EU regio-30EU regio-32EU regio-35EU regio-40
Ostatnia modyfikacja: Dawid Gromadzki 25.04.2013, 09:36