A A A Przełącz na wysoki kontrast
Biał‚ostocka Akademia Rodziny

 

Szanowni Państwo,

 

informujemy, iż do czasu powstania docelowego portalu aktualnosci dotyczące Biał‚ostockiej Akademii Rodziny będą zamieszczane na stronie:

 

ckubialystok.pl » Akademi Rodziny

 

 

 

 

Warsztaty dla ojców "Bliżej – pełna łączność"

Białostocka Akademia Rodziny, działająca w ramach Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku, zorganizowała wraz z zespołem Tato.net warsztaty dla ojców "Bliżej – pełna łączność", które miały miejsce w Białymstoku w dniu 8.06.2013r. Wydarzenie było dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Białymstoku, dzięki czemu uczestnicy ponieśli tylko część kosztów.

 

Było to ciekawe, nowatorsko zaplanowane wydarzenie dla mężczyzn, którzy chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Warsztaty „Bliżej” miały na celu przekazanie metod pogłębiania relacji ojciec – dziecko. Zajęcia opierały się na czterech filarach efektywnego ojcostwa, do których zalicza się: zaangażowanie, stałość, znajomość dziecka i opiekuńczość.

 

Dzięki tym warsztatom ojcowie mogli przekonać się, jak wielki wpływ mają ojcowie na swoje dzieci; lepiej poznać, co jest mocną, a co słabą stroną ojcowania; nauczyć się wdrażać w życie 4 podstawy dobrego ojcostwa: zaangażowanie, konsekwencja, znajomość, wychowanie; zobaczyć, które potrzeby swego dziecka zaspokajają w sposób wystarczający, a nad zaspokojeniem których muszą jeszcze popracować; uzyskać od innych ojców feedback (informację zwrotną) i odkryć tajemnicę dobrego kontaktu z dzieckiem; poznać praktyczne metody budowy ojcowskiego planu działania.

 

 

Uczestnicy warsztatów mieli również okazję zwiedzić Pracownię Rzeźbiarską Michała Jackowskiego, w której odbywały się warsztaty. Spotkaniu towarzyszyła bardzo ciepła atmosfera, a uczestnicy polecają udział w kolejnych edycjach warsztatów wszystkim zainteresowanym.

IMG_0912IMG_0916IMG_0918IMG_0919IMG_0922IMG_0924IMG_0926IMG_0927IMG_0929IMG_0932IMG_0937IMG_0945IMG_0951IMG_0955IMG_0957IMG_0960IMG_0961IMG_0962IMG_0963IMG_0964IMG_0965IMG_0967IMG_0968IMG_0970IMG_0971IMG_0973
Ostatnia modyfikacja: Bartosz Czapliński 13.06.2013, 13:56
Projekcja filmu ,,Odważni" w kinie TON

Białostocka Akademia Rodziny zaprasza na projekcje filmu ,,Odważni", 16 czerwca 2013r. o godzinie 16.30 w kinie TON

 

 

Jest to historia czterech mężczyzn - ojców wykonujących zawód policjanta, którzy często muszą stawiać czoła niebezpieczeństwu. Jednakże, kiedy tragedia uderza w ich rodziny, zmagają się oni ze swoimi nadziejami, lękami i wiarą. Z tej walki rodzi się decyzja, która całkowicie odmienia ich życie.

 

Film ze zwrotami akcji, trzymający w napięciu, ale też okraszony humorem. Mówi o tym, że "serca ojców zwrócą się ku ich dzieciom, a serca dzieci zwrócą się ku ich ojcom". Obraz bez wątpienia wstrząśnie emocjami i rzuci wyzwanie każdemu sercu - aby było... bohaterem!

 

Projekcja jest skierowana do par i małżeństw.

Wstęp wolny.

 

Rejestracja chętnych prowadzona jest online na stronie internetowej dostępnej TUTAJ

 

 

Czas i miejsce imprezy: Niedziela 16 czerwca 2013 r. godz. 16.30 kino TON Białystok.

Organizator: Białostocka Akademia Rodziny przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.

Ostatnia modyfikacja: Bartosz Czapliński 07.06.2013, 11:13
Festyn Budujemy Ludzi „Rodzinne świętowanie”

W dniu 19 maja 2013 r. na Placu Miejskim w Białymstoku przy Archikatedrze Białostockiej odbył się Festyn Budujemy Ludzi „Rodzinne świętowanie” organizowany przez Fundację Budujemy Ludzi i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku Białostocką Akademię Rodziny.

 

Celem festynu było propagowanie czasu wolnego spędzanego w gronie rodzinnym, wzmocnienie więzi rodzinnych oraz promocję organizacji i instytucji wspierających rodzinę. Występowały m.in.: zespół Winnica, kabaret, raperzy oraz teatr dziecięcy. Nastąpił pokaz Tańca Wielkanocnego. Całość została uwieńczona koncertem Chóru Trzecia Godzina Dnia. Można było skorzystać z: gier i zabaw dla rodzin, stoiska rzeźby z możliwością wykonania prac w wapieniu, malowania twarzy, stoiska anielskiego.

 

Rodzice z dziećmi mogli wspólnie wykonać latawce, natomiast dzieci wcielały się w malarzy i przygotowywały portrety rodziców. W czasie Festynu odbyło się wiele rodzinnych zabaw zespołowych, nauka tańców rodzinnych, malowanie makiety budynku Centrum Pokolenia JPII oraz pokaz tworzenia graffiti.

 

Czas na placu urozmaiciły m.in. stoisko kulinarne czy kuglarskie z pokazem jazdy na monocyklu oraz robieniem dużych baniek mydlanych oraz stoisko Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku Białostockiej Akademia Rodziny. Wszystkim pięknie dziękujemy za wspólny udział w Festynie i cieszymy się z Waszej obecności.

 

Zdjęcia z Festynu można obejrzeć tutaj.

Ostatnia modyfikacja: Dawid Gromadzki 22.05.2013, 12:04
Spotkanie w ramach Białostockiej Akademii Rodziny z panem Jackiem Pulikowskim

9 maja 2013 r. odbyło się spotkanie z Panem Jackiem Pulikowskim z cyklu „Małżeńskie remanenty”

W spotkaniu, na które przybyła również Pani Jadwiga Pulikowska – żona Pana Jacka, uczestniczyli licznie mieszkańcy Miasta Białegostoku. Tematem spotkania była rola i zadania mężczyzny w małżeństwie i rodzinie.

Podczas spotkania Pan Jacek Pulikowski dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem w bardzo przystępny i humorystyczny sposób, jednocześnie zachęcając mężczyzn do brania odpowiedzialności za własne małżeństwa i rodziny.

Uczestnicy spotkania skorzystali również z możliwości zadawania pytań oraz zakupu książek i audiobooków autorstwa Pana Jacka Pulikowskiego. Rozmowy i kolejka po autografy zakończyły się późną nocą, a szczęśliwi uczestnicy pytali o termin kolejnego spotkania z panem Jackiem Pulikowskim…
 

IMG_0065IMG_0089IMG_0095IMG_0101IMG_0140IMG_0142IMG_0145IMG_0146IMG_0153IMG_0163
Spotkanie Białostockiej Akademii Rodziny z organizacjami pozarządowymi

W dniu 8 maja 2013 r. odbyło się w Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych w Białymstoku spotkanie zorganizowane z inicjatywy Białostockiej Akademii Rodziny, funkcjonującej przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku. Zaproszenie skierowane zostało do wszystkich organizacji pozarządowych Miasta Białystok.


W spotkaniu oprócz Przedstawicieli organizacji pozarządowych uczestniczyli Pani Lucja Orzechowska – Z-ca Dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Pani Bożena Barbara Krasnodębska – Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku z pracownikiem Białostockiej Akademii Rodziny – Panem Krzysztofem Rembelińskim, Pani Anna Pawłowska – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Białegostoku ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.


Podczas spotkania zaprezentowano zapisy Priorytetu B5 Strategii Rozwoju Miasta Białegostoku na lata 2011-2020 plus dotyczące Wspierania Rodziny oraz warunkowania powstania Białostockiej Akademii Rodziny, jej cele i główne założenia oraz program działań na najbliższe tygodnie.
 

Białostocka Akademia Rodziny zaprosiła przedstawicieli organizacji pozarządowych do współpracy na rzecz rodzin Miasta Białegostoku oraz do korzystania z oferty Akademii. Dyskutowano nad obszarami współpracy, w tym możliwości zaprezentowania działań organizacji na Festynie Budujemy Ludzi „Rodzinne Świętowanie”.
 

 

 

 

 

Do pobrania
pdfWspieranie Rodziny.pdfpdf, 472 KB
Jak otworzyć pobrane pliki
Inauguracja Białostockiej Akademii Rodziny

23 lutego 2013 roku Prezydent Tadeusz Truskolaski otworzył Białostocką Akademię Rodziny


W trakcie spotkania przedstawiono ofertę programową Akademii na najbliższe półrocze. W ramach pilotażowych działań zaplanowano cykle wykładów, spotkań i uroczystości.

Wykład inauguracyjny wygłosił dr inż. Jacek Pulikowski – wykładowca Politechniki Poznańskiej. Tematem wykładu były więzi i relacje w małżeństwie i rodzinie.

Uroczystość zakończył koncert połączonych Chórów Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, filii w Białymstoku, pod kierunkiem Wioletty Miłkowskiej. Chóry, z udziałem solistów, Bartłomieja Łochnickiego – baryton, Piotra Rafałko – tenor, wykonały „Mszę Kreolską” Ariela Ramireza oraz utwory muzyki hiszpańskiej.

 

Oferta programowa Akademii

 

IMG0026IMG0027IMG0032IMG0034IMG0042IMG0045IMG0059IMG0060IMG0062IMG0087IMG0117IMG0130IMG0153IMG0168IMG0292IMG0298
Warsztaty dla ojców

Białostocka Akademia Rodziny, działająca w ramach Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku, zorganizowała wraz z zespołem Tato.net warsztaty dla ojców „7 sekretów efektywnego ojcostwa”, które odbyły się w dniach 12-14 kwietnia 2013 r.

 

Wydarzenie było dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Białymstoku, dzięki czemu uczestnicy ponieśli tylko część kosztów. Było to ciekawe, nowatorsko zaplanowane wydarzenie dla mężczyzn, którzy chcieli wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Spotkanie zawierało również wspólny moduł dla małżeństw, podczas którego kobiety dowiedziały się jak wspierać mężów w byciu efektywnymi ojcami.

 

Podczas zajęć ojcowie mogli dowiedzieć się:

 • dlaczego warto zainwestować w swoje ojcostwo;
 • jak utrzymywać równowagę na linii życie rodzinne-praca zawodowa;
 • jak rozpoznać silne i słabe strony swojego ojcostwa;
 • jak wykorzystywać umiejętności przydatne do wzmocnienia więzi z dzieckiem na każdym etapie jego rozwoju;
 • jak stworzyć i wdrożyć praktyczny plan działania dla taty;
 • jak inni mężczyźni radzą sobie w roli ojca.
   

 

Uczestnicy warsztatów mieli również okazję zwiedzić Pracownię Rzeźbiarską Michała Jackowskiego, w której odbywały się warsztaty, jak również wysłuchać koncertu muzycznego ojców biorących udział w warsztatach. Spotkaniu towarzyszyła bardzo ciepła atmosfera, a uczestnicy polecają udział w kolejnych edycjach warsztatów wszystkim zainteresowanym.

 

Galeria zdjęć.

Wspieranie Rodziny

Wspieranie Rodzin – tak właśnie jest nazwany priorytet B5 w Strategii Rozwoju Miasta Białegostoku na lata 2011 – 2020 plus. Zamysłem naszego Miasta jest wspomaganie rodzin w ich funkcjach wychowawczych, we wszystkich sferach rozwoju osobowego człowieka, upowszechnianie dobrych rozwiązań z zakresu wychowywania dzieci, umiejętności godzenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym, promowanie zdrowych rodzin, upowszechnianie dobrych rozwiązań, w tym zainicjowanie funkcjonowania Akademii Rodziny.

 

Słowo pisane wdrożono w czyn - wieloletni, systemowy program ph. „BiałystokRodzinie”. Tworzą go ludzie, praktycy, którzy zostali zaproszeni przez dr hab. Tadeusza Truskolaskiego - Prezydenta Miasta Białegostoku do współpracy. Powołano zespoły, które pracują nad poszczególnymi elementami programu (załącznik nr 2).

 

Program „BiałystokRodzinie” jest skierowany do nas wszystkich, mieszkańców miasta, dla których szczególnie zależy na mądrym wychowaniu, „byciu” razem, spieraniu się i ciągłym, nieustannym uczeniu się o sobie nawzajem. 

 

ZESPOŁY ROBOCZE:

 1. ds. Organizacji konferencji:
  • Ksiądz dr Radosław Kimsza – Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców,
  • Ksiądz Jan Fiedorczuk – Wydział Katechetyczny Prawosławnej Diecezji Białostockiej i Gdańskiej,
  • Tomasz Blecharczyk – Szkoła Podstawowa Nr 49,
  • Teodor Grodzki – VIII Liceum Ogólnokształcące,
  • Jolanta Kalinowska - Przedszkole Samorządowe Nr 4,
  • Jerzy Kiszkiel – Podlaskie Kuratorium Oświaty,
  • Lucja Nimirowicz - Przedszkole Samorządowe Nr 14,
  • Barbara Rzemieniecka – Przedszkole Samorządowe Nr 21,
  • Małgorzata Sutuła – Zespół Szkól Budowlano-Geodezyjnych.
 2. ds. przeprowadzenia badań świadomości wychowawczej rodziców:
  • Ksiądz prof. Adam Skreczko – Wyższe Seminarium Duchowe w Białymstoku,
  • Lidia i Andrzej Dakowicz - Uniwersytet w Białymstoku,
  • dr Cezary Godlewski – Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,
  • Jolanta Górska – Zespół Szkół Nr 3,
  • prof. Małgorzata Halicka – Uniwersytet w Białymstoku,
  • Bożena Krasnodębska - Centrum Kształcenia Ustawicznego,
  • Jolanta Woińska – Zespół Szkół Nr 13.
 3. ds. opracowania założeń do ramowego programu wychowawczego Miasta Białegostoku:
  • Małgorzata Górniak – Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 3,
  • Beata Józwowicz – Przedszkole Samorządowe Nr 26,
  • Lena Ławniczuk – Niepubliczna Szkoła Podstawowa Św. Św. Cyryla i Metodego,
  • Leszek Kochanowski – Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 9,
  • Bożena Niechoda – Zespół Szkół BTO,
  • Marzanna Oniśko – Zespół Szkół im. Księdza Franciszka Blachnickiego,
  • Siostra Emanuela Szefel – Szkoły Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny,
  • Małgorzata Wyszyńska – Zespół Szkół Katolickich,
  • Alicja Witkowska – Publiczne Gimnazjum Nr 3 im. Izabeli Branickiej,
  • Elżbieta Zimnoch – Szkoła Podstawowa Nr 19.
 4. ds. utworzenia Akademii Rodziny:
  • Ksiądz Józef Kozłowski – Duszpasterstwo Rodzin,
  • Ksiądz Adam Sawicki - Prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska,
  • Barbara i Wojciech Jocz ,
  • Bożena Krasnodębska – Centrum Kształcenia Ustawicznego,
  • Piotr Makal - Prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska,
  • Regina Popko – Żłobek Miejski.
 5. 5. ds. kampanii społecznej i promocyjnej:
  • Ksiądz Jerzy Sęczek – Wydział Katechetyczny,
  • Maria Jolanta Ambrożej – Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego,
  • Jolanta Kalinowska - Przedszkole Samorządowe Nr 4,
  • Bożena Krasnodębska – Centrum Kształcenia Ustawicznego,
  • Mariusz Łupiński – Zespół Szkół STO,
  • Barbara Rzemieniecka - Przedszkole Samorządowe Nr 21,
  • Andrzej Rybnik – XI Liceum Ogólnokształcące,
  • Jerzy Kiszkiel – Podlaskie Kuratorium Oświaty. 
Ostatnia modyfikacja: Dawid Gromadzki 12.02.2013, 15:30

 

 

 

Białystok rodzinie – wspólna troska

W czwartek (27.09) odbyła się konferencja inaugurująca działania miasta na rzecz rodzin Białystok Rodzinie – Wspólna Troska. Była to okazja do dyskusji ekspertów, pracodawców a przede wszystkim rodziców na temat potrzeb współczesnej rodziny a także jej roli w wychowaniu i kształtowaniu człowieka

Inne zagadnienia, które były poruszone w trakcie konferencji to wymiana dobrych praktyk, sprawdzonych wzorców dotyczących wychowania dzieci i młodzieży, łączenia życia zawodowego z życiem rodzinnym. Konferencja odbyw się w dwóch sesjach: porannej i popołudniowej, aby umożliwić udział także osobom czynnym zawodowo. Spotkania odbędą się w Auli Dużej Politechniki Białostockiej, przy ul. Wiejskiej 45D.

W ramach inicjatywy Białystok Rodzinie – Wspólna Troska przeprowadzone zostaną także badania socjologiczne, których efektem będzie raport „Świadomość wychowawcza rodziny”. Raport posłuży m.in. do wypracowania ramowego programu wychowawczego Miasta Białegostoku. Planowane jest uruchomienie Akademii Rodziny, w ramach której organizowane będą warsztaty, spotkania i szkolenia dla rodziców, dziadków i innych osób zainteresowanych sprawami wychowania i edukacji dzieci i młodzieży.

 

 

 

 

 

Do pobrania
docwykład Wójcik.docdoc, 50 KB
pdfprof. Gaś - wykład.pdfpdf, 385 KB
pdfszkoły ankieta rodzinna.pdfpdf, 92 KB
xlsankieta.xlsxls, 53 KB
Jak otworzyć pobrane pliki
Ostatnia modyfikacja: Dawid Gromadzki 10.01.2013, 08:25